Γενικά

Ιστορικό σχολείου

Το 2ο Γενικό Λύκειο Αμπελοκήπων φέρει το όνομα Εμμανουήλ Παππάς.

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1982. Το κτήριο στη σημερινή του μορφή ολοκληρώθηκε το 1988 και λειτούργησε το 1989. Διευθυντής για το έτος 2015-16 είναι ο Αναγνώστου Νικόλαος (χημικός) και υποδιευθυντής ο Γεώργιος Κομελίδης (χημικός).

pb140260

Tο σχολείο αποτελείται από 8 αίθουσες στον κάτω όροφο και 5 στον επάνω.

Επιπλέον στον επάνω όροφο υπάρχουν:

• 2 αίθουσες για τους καθηγητές

• μία του λυκειάρχη

• μία του υποδιευθυντή

• δύο αίθουσες πληροφορικής, με 15 υπολογιστές η πρώτη και 7 η δεύτερη

• ένα εργαστήριο φυσικής-χημείας, με 6 μικροσκόπια

• αίθουσα για την αποθήκευση του αθλητικού υλικού (στον κάτω όροφο)

Το σχολείο μας ήδη από την αρχή της δημιουργίας του συμμετέχει σε αθλητικούς και καλλιτεχνικούς αγώνες καθώς και διαγωνισμούς, όπου έχουν διακριθεί πολλές φορές μαθητές του. Έχει ακόμα διακριθεί για τα θεατρικά του έργα και έχουν ξεχωρίσει εντυπωσιακές εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν.

Επιπλέον πραγματοποιεί εκπαιδευτικές εκδρομές στο εξωτερικό, και συγκεκριμένα σε χώρες όπως η Κύπρος, η Αίγυπτος, η Σερβία, η Ιταλία, η Ουγγαρία, η Αυστρία,η Γερμανία, η Γαλλία, το Βέλγιο, η Ισπανία, η Τουρκία και η παράδοση αυτή συνεχίζεται !