Στρασβούργο 2019

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ

26-30 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019 ΣΤΟ ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Κατά το χρονικό διάστημα 26 με 30 Μαρτίου 2019 διεξήχθη η πενθήμερη εκδρομή των μαθητών της Β΄ Λυκείου του 2ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων με προορισμό το Στρασβούργο, ύστερα από πρόσκληση που λάβαμε από το Ευρωκοινοβούλιο και το Συμβούλιο της Ευρώπης. Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν 37 και οι συνοδοί καθηγητές 3 (Γιαταγαντζίδης Ιωάννης, Σταυρούσης Δημήτριος, Τρυφωνίδου Μαρία)

Οι εκπαιδευτικοί στόχοι αυτής της εκδρομής επιτεύχθηκαν στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, καθώς επισκεφτήκαμε δύο ευρωπαϊκούς οργανισμούς (Ευρωκοινοβούλιο, Συμβούλιο της Ευρώπης), μάθαμε για την ιστορία τους, ξεναγηθήκαμε στους χώρους τους και γνωρίσαμε τη λειτουργία τους παρακολουθώντας την ολομέλεια του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου. Εξάλλου, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με δύο ευρωπαϊκές χώρες με διαφορετική κουλτούρα από τη δική μας (Γαλλία: Παρίσι, Στρασβούργο, Κολμάρ – Γερμανία: Χαϊδελβέργη).