Τριήμερη εκδρομή στο Άγιον Όρος

Τριήμερη εκδρομή στο Άγιον Όρος

Περιβαλλοντικής ομάδας μαθητών Β΄ τάξης

2ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων

Από τις 21 ως 23 Απριλίου 2018, δεκαέξι μαθητές της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας και δύο συνοδοί καθηγητές (Σταυρούσης Δημήτρης, συντονιστής του προγράμματος και Γιαταγαντζίδης Ιωάννης) επισκέφθηκαν το ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, στο πλαίσιο προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα «Φύση και Μοναχισμός: η περίπτωση του Αγίου Όρους». Η δράση αυτή είχε χαρακτήρα θρησκευτικό, φυσιολατρικό, πολιτιστικό και ιστορικό.

• Η μετάβασή μας στο Άγιον Όρος έγινε με καραβάκι από την Ουρανούπολη.
  • Κατά τη διαδρομή θαυμάσαμε το καταπράσινο τοπίο και τις παραλιακές μονές.
  • Αφού φτάσαμε στη Δάφνη, οδοιπορήσαμε προς την Ι.Μονή Ξηροποτάμου και μετά πήγαμε στην πρωτεύουσα, τις Καρυές.
  • Στη συνέχεια η ομάδα ακολούθησε το μονοπάτι για τη μονή στην οποία θα διέμενε (Ι. Μονή Σταυρονικήτα)
  • Οι μοναχοί ήταν πολύ φιλόξενοι, μας ξενάγησαν και μας αποκάλυψαν τους θησαυρούς του μοναστηριού που για χρόνια προστατεύουν.
  • Θαυμάζει κανείς σπάνιες βυζαντινές εικόνες που εμπνέουν την αγνότητα και ορθοδοξία της πίστης μας.
  • Παράλληλα εμείς ακολουθήσαμε τον μοναστικό τρόπο ζωής (εκκλησιασμός, γεύματα-τράπεζα).
  • Την επομένη η ομάδα ακολουθώντας το παραθαλάσσιο μονοπάτι κατευθύνθηκε προς την Ι. Μονή Ιβήρων για προσκύνημα με τελικό προορισμό την Ι.Μ. Κουτλουμουσίου.
  • Η διαδρομή ήταν ευχάριστη καθώς περιβαλλόμασταν από το πράσινο της φύσης και αγναντεύαμε το καταγάλανο τοπίο της θάλασσας.

Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στο Πρωτάτο, την Ιερά Επιστασία του Αγίου Όρους και την Αθωνιάδα εκκλησιαστική Ακαδημία στις Καρυές.

Το Άγιο Όρος δεν περιορίζεται μόνο στην πολιτιστική και θρησκευτική του κληρονομιά (μοναστήρια, χειρόγραφα, εικόνες, αγιογραφίες). Αντιθέτως, η κληρονομιά του εκτείνεται στο απαράμιλλο και μοναδικό φυσικό περιβάλλον, τα καταπράσινα τοπία, την ποικιλόμορφη χλωρίδα και πανίδα.