Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Το σχολείο μας, 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, έχει μια παράδοση ετών στις επισκέψεις των μαθητών-τριών μας, στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της πόλης μας και στο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Σίνδου. Ήδη μαθητές-τριες μας επισκέπτονταν το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ), το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (ΠΑ.ΜΑΚ.) και το Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (Α.Τ.Ε.Ι) πάνω απο μια εικοσαετία,με υπεύθυνους Σ.Ε.Π τον κύριο Σημσερόπουλο Βασίλειο αρχικά, αργότερα την κυρία Αξαρλή Βασιλική, την κυρία Πιστοφίδου Ελένη καθώς επίσης και τον κύριο Αρβανιτόπουλο Χρήστο. Αυτό πάντοτε με την υποστήριξη του πρώην Διευθυντή του σχολείου μας κυρίου Μίχου Αθανασίου και της κυρίας Αρριανά Παρασκευής οι οποίοι στη σύνεχεια ως πρωτεργάτες της ιδέας για Ανοιχτό Σχολείο προς την κοινωνία και της σύνδεσης του με την Ανώτατη Εκπαιδευτική και Επαγγελματική αναζήτηση, στήριξαν το θεσμό με θερμό τρόπο. Τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό!

Στη συνέχεια με το σημερινό διευθυντή κύριο Αναγνώστου Νικόλαο, ο θεσμός εξακολουθεί να λειτουργεί, παρά την κατάργηση του Σ.Ε.Π απο τις τάξεις του Λυκείου. Κι αυτό γιατί υπάρχει η πεποίθηση τόσο από τον κύριο Αναγνώστου όσο και απ? τον σύλλογο καθηγητών ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός είναι απόλυτα αναγκαίος στο λύκειο, μια και τα παιδιά καλούνται να αποφασίσουν για το μέλλον τους. Εξαιτίας λοιπόν αυτής της αμέριστης υποστήριξης και φέτος πραγματοποιήσαμε μια σειρά από επισκέψεις, στα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα για τις οποίες μπορείτε να ενημερωθείτε κάνοντας κλικ εδώ .